2 Ekim 2015

Sensory Play de ne ola ki?


Aktivitelerimiz 1


Bal Böceğim,

Evdeki mevcut tüm oyuncaklarını halihazırda sepet bekçiliği görevine terfi ettirmiş olman, ve evin içinde yavru sinekler gibi amaçsızca dönüp duruyor oluşunu görmem nedeniyle, senin ilgini çekebilecek aktiviteler ararken; Sensory Play ile tanıştım.

Nedir bu Sensory Play?

 
İşin özü; çocukların beş duyusunu(dokunma, koku, tat, görme ve işitme) uyaran aktiviteler sunmak. Oyunlar içinde farklı duyuların uyarılması çocukların fiziksel, sosyal, duygusal, dilsel ve bilişsel gelişimlerini destekler. Çocuklar için farklı duyuların uyarılması en kalıcı öğrenmeyi sağlar.
Pek çok çeşidi var, Sensory şişeleri, torbaları, havuzları, masaları, temalı olanları, karışık olanları, sulu, kuru, kokulu… Aslında tamamen ebeveynin yaratıcılığına kalmış…

Biz seninle önce seslerden başladık. Bunun için de Sensory Bottle’lar yaptık… Birine su ve çeşikli metaryaller, diğerine kum ve benzer metaryeller koydum.


İlk önce sulu olanı verdim, görünce bir baktın, iki salladın sonra… Iıııı Iııhhhhhh diyerek bana uzattın ki bunun anlamı: ‘’Aç içindeki ponponları istiyorum…’’ Bir miktar direndikten sonra bottle’ ı elinden kaptım ve seni öncelikle ponponlara doyurmam gerektiğini anlamış bir anne olarak ikinci aktivitemize beklenenden hızlı bir geçiş yaptık… Ponpon Activity….

Ponponlara doyduğunda sana kumlu ve sulu şişeleri tekrar verdim bu sefer bir elinde suluyu sallayıp, diğerinde kumluyu aralarındaki ses değişikliğini farkettin ki böylece ; Mission 1 – Completed…