18 Mart 2015

Kim Kaynatacak o Kadar Biberonu

“ Ne gerek var canım, kaynat gitsin.” diyenlere inat,  sterilizatör denen alet alınacaklar listemin hep ilk sıralarındaydı.
Şu anda da iyi ki almışım listemin ilk sıralarında yer alıyor kendisi.
Eğer biberon kullanılıyorsa, hele mama veriliyorsa, ki anne sütü sağılıp verilse bile, bebeğin bağışıklık sistemi gelişene kadar sterilizasyon şart.
Araştırma ve karar verme süreci  bir miktar zorlu geçti bizim için, tekli mi olmalı, çoklu mu, kurutmalı mı, kurutmayıversin canım  ne gerek var mı, kaç dakikada steril etsin, 3 dk da ne yetmez, 9 dakika makul, kurutursa 40 dk ooo kim beklicek, buharlı mı olsun, mikrodalgaya mı konsun, aman dikkat menşei ülke çin olmasın, bpa var mıymış, yaa tezgahta o kadar yer kaplamasın….
Velhasıl kelam, bize en uygun olanın Philips AVENT 4'ü 1 arada Buharlı Sterilizatör olduğuna karar verdik.


2 ayrı haznesi var biri büyük biri küçük, istenirse tek tek, istenirse üstüste koyularak kullanılabiliyor, böylece kapasite arzuya göre ayarlanmış oluyor. Büyük haznesi 6 adet 330 luk biberon alabiliyor, küçük olana da emzik, biberon ucu gibi daha ufak parçalar koyulabiliyor. 6 dk gibi kısa bir sürede sterilizasyon tamamlanıyor ve kendisi otomatik olarak kapanıyor. 4 in 1 in içinden çıkan bulaşık makinası sepeti ile küçük parçaların dağılmadan bulaşık makinasında yıkanmasına olanak tanıyor.
Zarif bir görüntüsü var ve şekli itibariyle çok yer kaplamıyor. Eğer,  içine koyduklarımın tamamını kaynatmak isteseydim, koskocaman bir kazana ve onun 1 bardak suyla yaptığı işlem için en az 5 litre suya ihtiyacım olurdu.
Benim o kadar çok işimi gördü ki bu arkadaş, bazen gizlice gidip sarılıp, “Seni seviyorum, canım benim.” Demek isteyen bir duygu seli coşuyor içimden…