9 Şubat 2015

Ev yoğurdu yapmak artık daha kolay…

Yoğurt yapma serüvenimiz senin 5 aylık olmanla başladı bal böceğim, işe başlamadan önce seni ek gıdalarla kendim tanıştırmak istediğim için, sana 5 aylıkken yavaş yavaş ek gıda vermeye başladım. Tabi ilk tanışılanlardan biri de yoğurt oldu.


İlk denemelerim klasik usul, AOÇ’nin günlük sütünü kullanarak Pınar Organik Yoğurdu maya olarak kullanıp toprak kaselerde mayalayıp, battaniyelere sarıp kaloriferin yanına konuşlandırıyordum. Çok çeşitli süre ve miktar denemeleri yaptım, hatta mikrodalga fırın tezini bile denedim ancak yoğurtlar hiçbir zaman istediğim kıvamda olmadı, hep sulu (kefir kıvamında) oluyordu.
Gurur meselesi yaparak, bir yoğurt da mayalayamayacaksam artık… burnu büyüklüğüyle almayı hep reddettiğim yoğurt makinasını artık almanın zamanı geldiğini anladığımda, yaptığımız piyasa araştırmaları sonucu Weewell  Yoğurt  Makinesi ’nde karar kıldık.


Makinenin hem 7 adet 125 ml kapasiteli kapaklı cam kaseleri, hem de aile boyu yoğurt yapımı için 1,5 litrelik bir kabı mevcut, bu kabın plastik olması önce hoş gelmese de, BPA içermiyor olması içimi rahatlattı. Senin için cam bardakları, kendimiz için bu kabı kullanıyorum. Bu arada cam bardakların kaplarının bir süre sonra tam kapanmadığını söyleyenler olmuş, sıcak kaynaklı olabileceğini düşünerek onları bulaşık makinesine koymuyorum.
Yoğurt için Pınar Organik Süt veya AOÇ günlük süt, maya için de probiyotik içeriğinden dolayı Activia kullanıyorum. Eğer 500 ml süt kullanırsam 3 cam bardak, eğer Pınar Organik Süt 750 ml kullanırsam 5 cam bardak yoğurt çıkıyor. Sütü bir taşım kaynatıp altını kapatıp soğumaya bırakıyorum ve 45-48 derece civarında iken, bir kasede bu ılık süt ile sulandırıp ılıttığım maya ile mayalıyorum. Maya miktarını herkes farklı ve kendi uygun gördüğü, tutturduğu tarife göre uyguluyor. Ben de denemelerim sonucu mayayı biraz fazla tutarsam daha katı yoğurt elde ettiğimi farkettim. O nedenle yarım paket kadar Activia kullanıyorum 500 ve 750 ml süt için.
Ekşi yoğurt sevmediğin için süreyi 4 saat olarak ayarlıyorum ancak süre dolup alarm çaldıktan sonra yaklaşık 1 saat kadar da makine kapalı şekilde içinde soğumaya bıraktıktan sonra çıkarıyorum. Üstlerine kağıt peçete koyup kapaklarını öyle kapatıyorum ve buzdolabına koyuyorum. Gayet kıvamlı ve severek yediğin yoğurtların hazııırrrr…
Afiyet olsun, kaymaklı lokumum…