10 Şubat 2015

6. Ay Ek Gıdaya Geçiş Şeması

Bal Böceğim,
Sen 6 aylık olduğunda ben işe başlayacağım için, seni ek gıdayla ben tanıştırmak istediğimden doktorumuzun da onayıyla  5 aylıkken ek gıdaya başlamış olduk…


Doktorumuzun bize verdiği şema şöyleydi:

 
1.HAFTA:
SABAH: 10:00-11:00 Meyve püresi: İlk gün 2-3 kaşık, sonra hergün bir önceki günün 2 katı olacak şekilde artırılarak yaklaşık 100-150 cc miktara ulaşılır.
Elma, havuç, ardından armut/ Yaz aylarında şeftali başlangıç olarak verilebilir. 8. Aya kadar narenciye, 12. Aya kadar kivi ve çilek verilmemesi uygundur.

2.HAFTA: Sabah meyvesine ek olarak.
ÖĞLEN: Sebze Püresi: İlk gün 2-3 kaşık, sonra hergün bir önceki günün 2 katı olacak şekilde artırılarak yaklaşık 100-150 cc miktara ulaşılır.
Patates, havuç, kabak, maydonoz, brokoli, ıspanak, küçük soğan, pirinç, kırmızı mercimek verilebilecek sebze ve bakliyatlardır. Sebzeler haşlanarak veya buharda pişirilir, ezmek için çatal, tel süzgeç, blender kullanılabilir. Başlangıç olarak patates havuç püresi, daha sonraları 2 li 3 lü sebze kombinasyonları verilebilir.

3.HAFTA: Sabah meyvesi ve öğlen sebzesine ek olarak
İKİNDİ: Yoğurt: İlk gün 2-3 kaşık, sonra hergün bir önceki günün 2 katı olacak şekilde artırılarak yaklaşık 100-150 cc miktara ulaşılır.
Ev yapımı veya kısa ömürlü doğal hazır yoğurtlar da kullanılabilir.

4.HAFTA: Kahvaltı: 2-3 bebe bisküvisi veya 1 dilim ekmek + 50 gr tuzsuz peynir (1 gece önceden suya koyularak tuzu alınır veya labne. Çiğ şütten yapılmış peynirler verilmez.) + 1-2 çay kaşığı pekmez + 1-2 çay kaşığı dövülmüş ceviz. Anne sütü, mama, yoğurt veya taze meyve suyu eşliğinde çatalla ezilir.
1.Hafta: Meyve
2.Hafta: Meyve + Sebze
3.Hafta: Meyve + Sebze + Yoğurt
4.Hafta: Meyve + Sebze + Yoğurt + Kahvaltı
Bu arada emzirme devam eder, veya 450-600 cc/gün mama alır.
Yemeklerin üzerine her öğünde içebildiği kadar su.

Bu şemayı ufak tefek değişikliklerle aynen uyguladım. Kahvaltı öğününe başladığımızda meyveyi bazen ikindi yoğurdu ile karıştırıp, bazen yoğurdu öğlen sebzenin yanında verip meyveyi ikindi vakti verdim.