10 Ocak 2015

Atopik Dermatit Kabus Olmaktan Nasıl Çıktı?


Herşey Salyayla Başladı.....

Her şey,  Ekim ayı sonuna doğru başladı, aman aman bir salya bir salya… Önceleri ‘’ on yüz bin milyon baloncuklu kızım.’’ Diye gülmüş ve bu baloncuklar sevimli gelmiş ancak işin rengi kısa sürede değişmişti.  5 dakikada üst baş sırılsıklam, devamlı önlük değiştiriyoruz… Üstelik yatmak istemiyorsun, sürekli kucakta dolaşıp dışarılara bakacaksın pencereden. Hal böyle olunca salya da daha fazla akıyor. O akıyor biz siliyoruz, bir ara saat tuttum 20 saniyede bir elimdeki mendil ağzında!... 1 gün, 2 gün, 3 gün derken, önce çenende pembeleşmeler başladı, sonra kırmızı noktacıklar çıktı sonra onlar birleşerek kocaman bir kızarıklığa dönüştü. Nemlendirelim mi kurutalım mı derken daha çok yayıldı, yanaklarını ve gıdını hatta boğazını kapladı.
Panik panik  doktorunu aradım, resmini çekip gönderdim olmadı akşam akşam kapısına dayandık.’’ Bu çok önemli değil, salya nedeniyle tahriş oluyor, hırkaları da yüzüne sürtünce tahriş artıyor.’’ Dedi. Bioderma peri-oral krem kullanmamızı önerdi eğer geçmezse kortizon içeren Advantan Kremi çok kısa süreli 3-4 gün kullanabileceğimizi söyledi.

Aslında başlangıçta Bioderma,  ilgili tahrişli bölgeyi kurutarak rengini açıyordu, pul pul olan deriyi La Roche Lıpıkar Baume kullanarak nemlendiriyor ve iyileşme sağlıyorduk ancak kremleri bırakınca 1-2 gün içinde durum tekrarlıyordu.

Baktık olmadı, Ankara’da büyük bir özel hastanedeki çocuk alerjisi profesörüne gitmeye karar verdik, ancak doktor hanımın kafası pek bir karışıktı ve ne yazık ki kendine bile hayrı yok diyebileceğim bir imaj sergiliyordu. Bize sadece basit bir nemlendirici önerip gönderdi.
İş başa düştü deyip;  internet araştırmaları, bol bol tıbbi yayınlar, yaşayan deneyimleri okuyup, işin içinden çıkamayacağımızı anlayıp, artık tanı net bir tanı ve tedavinin şart olduğuna karar vererek, uzmanlık alanı çocuk alerjisi ve astım olan Hande Hanım’ın muayenehanesinin yolunu tuttuk. Hem kendisi hem de ekibi çok candan ve sıcaklar, ilk baştan beri kendimizi iyi hissetmemizi sağladılar. Hande Hanım, fazlasıyla panik olduğumuzu görünce, öncelikle bizi sakinleştirdi. Detaylı muayene sonrası, tüm yaşadığımız süreci sabırla dinleyip, sorunumuzla alakalı bilgileri en ince ayrıntısına kadar bizden öğrendi. İlk görüşte teşhisini koymuş olmasına rağmen, gözden kaçan bir detay olmaması için uzun uzun sordu, notlar aldı.
Sonuçta, tatlı böceğim, senin hafif seyreden atopik dermatit yaşıyor olduğunu ve bunu hastalık olarak nitelemememiz gerektiğini belirtti. İnternette okuduğumuz atopik dermatit ile ilgili korkutucu yazıların etkisiyle şoklanmış bir halet-i ruhiyeden, konunun o kadar da korkunç olmadığını sabırla anlatarak bizi çıkardı. Tedaviye öncelikle kortizon içermeyen Coresatin Pediatrik Nonsteroidal Krem ile başlamamızı, muhtemelen sonuç alacağımızı ancak grip virüsünün artış gösterdiği dönemler olan ocak-şubat-mart aylarında kızarıklığın artış gösterebileceğini ve coresatinin yeterli gelmeyebileceğini, böyle bir durum yaşanması halinde Advantan Krem kullanmamızı önererek ve son derece rahatlatmış olarak bizi uğurladı.

Şu anda yaklaşık 1 haftadır Coresatin kullanıyoruz ve daha ilk günden çok başarılı sonuçlar aldık. Cildin tekrar bir bebeğin olması gerektiği gibi pürüzsüz, yumuşacık ve çok tatlı…..
Hande Hanım’a sonsuz sevgi ve saygılar…