12 Eylül 2014

Acısız Emzirmek Mümkün mü?

Bu ürünü akıl eden kişiyi alnından, üreten kişiyi de ellerinden öpmek istiyorum. Yeni doğum yapmış kadınlar için üretilmiş en akıllıca ve en kullanışlı ürün olduğunu düşünüyorum…Aslında alırken acaba kullanır mıyım ki, alsam mı almasam mı derken, ‘’Amaan zaten e-bebek te indirime girmiş yarı fiyatına,  aliim bari dursun bi köşede.’’ Diyerek aldığım bu ürün daha ilk dakikadan itibaren, batan bir gemideki yolcunun can yeleğine eş değer bir şekilde hayat kurtarıcı oldu benim için.

İlk defa emzirmenin, emzirmeyi öğrenmenin ne kadar sıkıntılı ve acı verici bir süreç olduğunu/olabileceğini gözlemleyerek ve okuyarak öğrenmiş olduğum için hastaneye hazırlıklı gittim, Avent Göğüs Kalkan Seti’ni, Avent Göğüs Ucu Koruyucu Kelebek,  Lansinoh Krem,  Benmari usulü ısıtılıp soğutulmuş sızma zeytinyağı, Tahinin üstünde biriken ve şırınga aracılığıyla itina ile alınmış tahin yağı. Tüm önlemlerle donatılmış şekilde, ben bu acıyı çekmeyeceğim kararlılığıyla gittim doğuma.

Seni ilk emzirmemden hemen sonra tahin yağı sürdüm ve kalkanı kullandım, sonrakinde zeytin yağı, sonrakinde Lansinoh. Sürdüklerim sürekli değişti ama kalkan hep sabitti.

Sonrasında şunu fark ettim ki önemli olan göğüs ucunun nemli kalıyor olması. Çünkü zaten çatlak olan doku kuruduğunda daha vahim bir hal alıyor, hele kanıyorsa ve üstüne yapışan çamaşır, atlet, tişört gibi bir materyal varsa durumun git gide daha da kötüleşmesi kaçınılmaz oluyor.

Yani o bölgeye nemlendirecek, bebeğe zararı olmayan bir yağ/krem/nemlendirici vs. sürmek ve kurumasını engellemek için hava ile teması kesen bir ürün kullanmak, tamamen olmasa da çok çok büyük ölçüde yaşanacak sorunu engelliyor. Kalkanı kullanırken havalandırmasız olan kapakları kullandım. Bende çok işe yaradı… Zaten çatlık , yara gibi bir problem yaşamadığım için de kelebekleri kullanmama hiç gerek kalmadı…

Aslında doğumdan 2-3 hafta kadar önce kuru soğan uygulaması da yapmıştım onun da bir miktar faydalı olmuş olabileceğini düşünmüyor değilim…